Trik číslo 1
Ramena dozadu, vytáhnout krk, jako by vám hlavu táhl vzhůru neviditelný provaz. Bradu vystrčit a jemně sklonit. Žádný z pohybů ale nepřehánějte, vše je jen na bázi milimetrů. Jinak bude finální pozice působit strojeně.
Trik číslo 2
Jazyk nahoru! Abyste zabránili dvojité bradě, zvedněte jazyk na horní patro. Tento trik používají i hollywoodské celebrity. Jeho velkou fanynkou je prý Renée Zellweger.
Trik číslo 3
Poproste fotografa, aby vás fotil z lehce vyvýšeného místa. Tak také předejdete dvojité bradě a zároveň kruhům pod očima. Ale hlavně – vaše nohy budou působit mnohem štíhleji.
Trik číslo 4
Na vzdálenosti záleží. Logicky – čím blíž jste k fotoaparátu, tím větší vypadáte. Proto si zachovejte vždy alespoň dvoumetrový odstup.
Trik číslo 5
Stoupněte si lehce šikmo k objektivu a tělo vytočte směrem k fotografovi. Dejte jednu nohu před druhou – palec namiřte k hledáčku – a váhu přeneste na zadní nohu.
Trik číslo 6
Jednu ruku v bok. Póza milovaná celebritami i modelkami – proč? Pokud ruce necháte u těla, opticky tak rozšiřujete jeho plochu. Rukou opřenou nad boky pak tento prostor oddělíte, a navíc zvýrazníte útlý pas.
Trik číslo 7
Vždy je lepší na fotografii stát. Pokud se ale nemůžete vyhnout pozici vsedě, přitiskněte k sobě kotníky a složte nohy k jedné straně židle.
Najděte si v módních magazínech nebo na internetu fotky s modelkami a pečlivě si prohlédněte, co dělají za pózy. Zkoumejte, jak hýbou nohama, kam natáčí špičky chodidel, jak drží ruce a jaké je celkové držení těla.
Když máte fotku zanalyzovanou, stoupněte si před zrcadlo, a sami pózu zkoušejte tak dlouho, dokud ji neuděláte stejně jako modelka.
TRÉNUJTE, TRÉNUJTE, TRÉNUJTE
Vyzkoušet si pózu jednou a přesunout se na další, většinou nestačí. Sice si ji vyzkoušíte, ale až dojde na samotné focení a všechen stres s ním spojený, pravděpodobně si na ni nevzpomenete a budete jen nešťastně stát.
Dejte si závazek, že každý den věnujete deset až patnáct minut nácviku. Vždy se soustřeďte jen na jednu pózu, abyste si ji skutečně zapamatovali a později ji byli schopni aktivně použít. Zkuste také přemýšlet nad tím, jak by šla póza jednoduše obměnit: často stačí zvednout ruku, víc se natočit tělem k fotografovi, zvednout bradu, podívat se do strany…
Tyto drobné modifikace jsou skvělé, protože i s menším počtem póz dosáhnete rozmanitosti. A navíc při focení budete neustále v pohybu, takže výsledné fotky budou uvolněné a přirozené.
Po týdnu si nechte jednu lekci na to, abyste procvičili všechny pózy, které jste se dosud naučili. Další opakování proveďte přibližně po měsíci. Díky tomu vám přejdou do dlouhodobé paměti a budete si je schopni vybavit i po několika měsících.
Úplně první fotky, které si necháte u zkušeného fotografa nafotit by měly být jednoduché a neodvádět pozoronost od vás a vaší osobnosti.
CO SI TEDY SBALIT?
Při balení oblečení doporučuji zaměřit se na jednoduché klasické kousky v neutrálních odstínech jako je bílá, šedá, béžová, námořnická modrá apod. Rozhodně nic nezkazíte bílým tílkem se širokými ramínky (špagetová téměř nikdy na fotkách nevypadají hezky), dobře padnoucí košilí nebo jednoduchým tričkem bez potisků.
K tomu skvěle padnou například džínové šortky, díky kterým vyniknou vaše dlouhé nohy, klasické skinny džíny nebo dobře padnoucí sukně.
Přibalte ještě černé/nude lodičky, které vám opticky protáhnou nohy a zajistí lepší držení těla. Můžete přibalit i oxfordky nebo conversky pro více ležérní vzhled.
Lodičky nebo jiné nadčasové boty na podpatku (které ale nebudou nijak zbytečně odvádět pozornost od vás – nebudou například sytě červené) by ale rozhodně neměly chybět. Pokud žádné nemáte, nebojte se do nějakých pohodlných zainvestovat. Určitě je nejednou využijte i při chození přehlídek.
Do tašky přidejte ještě plavky nebo elegantní spodní prádlo, abyste měla i fotky, kde bude vidět celá postava, a je hotovo.
K tomuto základu samozřejmě můžete dobalit spoustu dalších věcí. Na výše jmenované byste ale v žádném případě neměla zapomenout!
MÁM SI S SEBOU SBALIT JEŠTĚ NĚCO JINÉHO NEŽ OBLEČENÍ?
Určitě se bude hodit gumička a pírka do vlasů, abyste si během focení mohla sepnout vlasy do culíku a mít díky tomu ve fotkách větší variabilitu.
Hodit se bude také hřeben na vlasy a pro jistotu i lak. Díky němu se snadno postaráte o neposlušné pramínky vlasů a fotky hned budou vypadat o úroveň výš.
Pokud si chcete brát šperky, vsaďte opět na jednoduchou klasiku, která nebude odvádět pozornost od vás. To může být například řetízek s jemným přívěškem, perličkové náušnice apod.
Zdroj článku - více na: www.jarka-hrncarkova.cz
Pravidlo první: Zrcadlo je vás nejlepší přítel
Zkuste si pár póziček před zrcadlem a dobře si ty slušivé zapamatujte. Vybavte si je znova, až se budete fotit.
Co je nejblíž objektivu, bude největší
Pokud si nakročíte směrem k fotografovi, pravděpodobně to bude vypadat, že máte nohu velikosti sněžnice. Myslete na to, že to, co má být malé, musí být vzadu.
Separujte končetiny od těla
Paže nenechávejte volně podél těla, budou působit štíhlejším dojmem, pokud je lehce roztáhnete.
Hlídejte si oči
Na fotce byste neměli mít příliš očního bělma. Pohlídejte si, aby zrak šel v jedné linii s nosem.
Pohled lehce mimo
Nedívejte se přímo do objektivu, ale lehce nad objektiv nebo vedle. Vyhnete se tak šilhavému efektu.
Srovnejte krk
Bude vám to připadat nepřirozené, ale natáhněte a srovnejte krk, jak jen to půjde. Nacvičte si to před zrcadlem. Stáhněte ramena dolů. Vidíte, jak najednou vypadáte štíhle?
Už žádné dvojité brady
Objektiv musí být vždycky výš než v úrovni vašich očí. Bradu vždy posunujte lehce dopředu.
Pracujte s úhly
Předpokládejme, že fotograf stojí v pozici dvanáct hodin. Natočte své tělo tak, aby vy jste stáli směrem půl druhé. Část svého těla tak schováte do stínu a opět – vypadáte jako lunt! Jestliže chcete naopak vytvořit na svém těle ženské křivky, naučte se vystrkovat bok. Až nadoraz.
Uvolněte ruce
Všimli jste si, jakou lehkostí působí ruce baletek? Zkuste je napodobit. A nikdy nedávejte prsty úplně k sobě. Také neukazujte dlaně, většinou nevypadají na fotkách dobře.
Hlídejte si světlo.
Pozor na prsty.
Pozor na silné paže.
Ruce vždy od těla.
Už zádná vykulenost.
Vytvořte si sexy křivky.
Vytáhněte krk.
Pokud chcete, aby fotky z vašeho focení byly co nejlepší, je vhodné začít s přípravou již několik dní před samotným focením. Fotky fotíte proto, abyste si udělali základ vašeho booku, kterým se pak budete prezentovat, když se budete ucházet o práci jako modelka (model) nebo hosteska. Je proto dobré, abyste na focení přišla v co nejvíce reprezentativním stavu. Co to pro vás znamená?
Není to nic strašidelného a rozhodně si nepředstavujte, že byste na týden měla přestat jíst a místo spaní se utábořit v posilovně!
Co naopak dělat?
TÝDEN PŘED FOCENÍM
Zhruba týden před focením objednejte ke kadeřníkovi, aby vám dobarvil případné odrosty (pro slečny, co si vlasy odbarvují na blond to platí dvojnásob). Nechte si vlasy trochu zastřihnout, abyste se zbavili roztřepených konečků a účes zase dostal ten správný tvar. Naopak nedoporučuji žádné radikální změny účesů. Velké změny dělané ve spěchu končí ve většině případů slzami.
Dva až tři dni před focením vynechejte dlouhé pobyty v soláriu. Díky tomu se vyhnete tomu, že byste na fotkách připomínaly čerstvě utrženou karotku místo půvabně vyhlížející modelky.
Několik dní před focením nedoporučuji jíst silně kořeněná jídla a čokoládu. Často po nich lidem vyskáčou na obličeji pupínky. Stejně tak bych se vyhnula hodně soleným jídlům, které zadržují vodu v těle, a mohly by vám přidat opticky na váze.
DEN PŘED FOCENÍM
Den před focením si zajděte na manikúru (popřípadě si ji udělejte sama). Nechte si sjednotit délku nehtů a vytvarovat je do hezkého tvaru. Zbavte se záděrek. Nehty si nalakujte nějakým klasickým, nadčasovým odstínem laku. Až za půl roku vyjde z módy neonově růžová, přestanou být dostatečně aktuální i vaše fotky. A to přeci nechcete.
Večer před focením hydratujte svojí pokožku dobrým hydratačním krémem a neprovádějte takové činnosti jako je mačkání pupínků nebo příliš nešetrný peeling. Nechá vám to podrážděnou, zarudlou pokožku, která na fotkách nevypadá esteticky. Balzámem na rty pravidelně natírejte rty, abyste je neměli rozpraskané.
V DEN FOCENÍ
V noci si dopřejte dlouhý spánek. Minimálně osm hodin, pokud se vám podaří vyšetřit si i více času, bude to jedině dobře. Ráno se probudíte s krásně svěží pletí. Když ji pak ještě trochu podtrhne vizážistka správným líčením, budete vypadat, jako byste se právě vrátila z týden dlouhé welness pobytu, kde jste se nechala rozmazlovat těmi nejluxusnějšími procedurami
Držení těla bylo pravděpodobně nejčastější výtkou. Je důležité stát vzpřímeně. Kulatá záda a povolené břicho nejsou nic fotogenického.
.
Ve většině případů není dobré otáčet hlavu úplně pryč od světla. Někdy může být umělecký záměr, že modelovi není vidět do obličeje, ale pokud jste na vážkách, raději dbejte na to, aby alespoň část obličeje byla pořád osvícená. Fotograf vás upozorní, kdyby chtěl něco jiného.
.
Ze stejného důvodu jako v předchozím bodě, je dobré při “pohyblivých pózách” dělat je zase směrem ke světlu. Když budete například chodit, neodcházejte od světla, ale naopak se k němu přibližujte.
.
Hlídejte si ruce. Měly by být vždycky uvolněné. Ruce křečovitě sevřené v pěst nejsou nic hezkého. Přečtěte si, jak pózovat rukama.
.
Když cítíte, že už v nějaké póze nemůžete vydržet nebo vám pomalu začínají tuhnout svaly na obličeji/rukou/…, nebojte se pózu udělat znovu nebo v klidu protřepat ruce. Fotce to hodně pomůže a za to několika vteřinové zdržení to rozhodně stojí. Kruhy pod očima a pupínky se vyretušují snadno, ale křečovité ruce ne.